Idzie jesień i chłodniejsze dni. W tym czasie zaczyna się sezon grzewczy, a z nim pojawia się problem z nadmierną suchotom powietrza w domu. Jest wiele sposobów, aby temu zapobiec. Suche powietrze to problem z bólem głowy, zatkany nos, kaszel, rozdwojone włosy, a także sucha skóra.

* Właściwa wilgotność w mieszkaniu

Prawidłowa wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 60%. Możemy ją sprawdzić za pomocą higrometru, który często wbudowany jest w nawilżacz powietrza. Zbyt niskie nawilżenie powietrza może powodować złe samopoczucie, zaś zbyt duże może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów.

* Wentylacja mieszkania

Zazwyczaj powietrze na zewnątrz jest dużo bardziej wilgotne niż w domu, dlatego też zaleca się, co najmniej dwa razy dziennie wietrzyć w mieszkaniu. Odmienna sprawa jest w zimie, podczas dużego mrozu powietrze niewiele będzie się różniło od tego w domu.

* Odpowiednia temperatura w domu

Gwałtowna zmiana temperatury powoduje przegrzewanie organizmu w domu, zaś mróz na zewnątrz spowoduje wychłodzenie organizmu. Warto zadbać, aby temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 21 stopni. Dobra temperatura do spania to 18-20 stopni.

* Nawilżacze powietrza i zbiorniki z wodą

Znanym sposobem do utrzymania wilgotności powietrza w pomieszczeniu, jest zawieszanie na kaloryferach pojemników z wodą. Należy pamiętać, aby w miarę często zmieniać w nich wodę, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się bakterii. Coraz częściej korzystamy z nawilżaczy powietrza, które posiadają nawet możliwość regulacji stopnia nawilżenia. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu to czynnik wpływający nie tylko na naszą wygodę, ale również na zdrowie. Warto zwrócić na niego uwagę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy o chorobę nietrudno.

Zbyt niska wilgotność powietrza w domu może powodować wysuszanie śluzówki. Wówczas wirusy i bakterie szybciej przedostają się do organizmu. Wysuszone gardło często boli, jak również towarzyszy mu męczący kaszel. Nasza skóra zaczyna swędzieć. Znając już kilka sposobów na suchość powietrza w naszym mieszkaniu, możemy skutecznie temu zapobiec.