W sezonie jesiennym często zastanawiamy się co zrobić z suchymi liśćmi, które wręcz zasypują nas w okresie jesiennym. Suche liście można spalić albo wyrzucić bądź wykorzystać w ogrodzie do okrywania roślin na zimę.

Palimy liście:

Jeżeli na terenie naszej gminy lub miasta jest prowadzona zbiórka odpadów biodegradowalnych, to niewykorzystane liście powinny trafić właśnie do takich pojemników. Często gminy ustawiają specjalne kontenery z napisem „bio odpady”, do których należy wrzucać suche liście, trawę, pocięte gałęzie itp. Zdarza się, że służby oczyszczania przyjeżdżają i zabierają liście, aczkolwiek zdarza się, że nasze „zielone śmieci” musimy sami dostarczyć w wyznaczone miejsce. Ogrodnicy najlepiej wiedzą, że zaatakowane przez szkodniki liście to nić innego niż źródło zarazy. Tak więc radzą, aby je spalić. Każdy, kto posiada własną działkę, może palić gałęzie, liście, trawę. Należy tylko pamiętać, że dym i swąd z ogniska może przeszkadzać sąsiadom, którzy mają prawo podać nas nawet do sądu. Należy również pamiętać, że palenie liści, gałęzi w pobliżu ulicy, może ograniczyć widoczność kierowcom. W razie zgłoszenia policja bądź straż miejska może, nas ukarać nawet mandatem.

Osłaniamy rośliny i krzewy przed mrozem:

Do osłonięcia roślin przed mrozem wykorzystujemy tylko i wyłącznie liście suche, zdrowe, niezarażone szkodnikami. Liśćmi okrywamy wrażliwe na mróz byliny oraz rośliny cebulowe. Byliny powinno się zabezpieczać po pierwszych przymrozkach. Natomiast miejsce, gdzie posadzone są cebulki, przykrywa się 2-3 cm warstwą liści, wtedy gdy ziemia będzie lekko zmrożona.

Suche liście nadają się także do okrywania zimozielonych roślin liściastych i iglastych. Na ziemi można wokół pni krzewów z suchych liści zrobić ściółkę, która powinna mieć 5 cm grubości. Na wiosnę z liści, którymi zabezpieczaliśmy rośliny przed mrozem, można zrobić kompost, najlepiej w oddzielnym kompostowniku.

Kolejnym ekologicznym sposobem na wykorzystanie jesiennych liści jest utworzenie z nich naturalnych pagórków. Można je zakopać w wybranym miejscu i nakryć warstwą ziemi. Na wiosnę, gdy pagórek przestanie się uginać pod naszym ciężarem, można posadzić na nim kwiaty lub krzewy.

Sposobów jest wiele, wszystko zależy od naszego czasu i nastawienia, bo przecież można opadłe liście pozostawić naturze. Wówczas będą się rozkładać i wzbogacać glebę naszego ogrodu. Dodatkowo stworzymy przytulny dom dla ptaków, owadów i jeży.

Zapisz