Grypa Żołądkowa ma objawy podobne do zwykłej grypy. Niestety prócz gorączki i złego samopoczucie, występują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Grypa żołądkowa to wynik zakażenia wirusem rota, czyli rota wirusem.

Objawy

* ból brzucha

* gorączka

* biegunka

* wymioty

* nudności

* zmęczenie i złe samopoczucie.

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa, jest to zakażenie układu pokarmowego, przenoszące się drogą kropelkową. Sama choroba rozwija się w ciągu trzech dni od momentu zetknięcia się z chorym. Przed pierwszymi objawami, gdy jesteśmy już zakażeni, automatycznie zarażamy kolejne osoby. To nie wszystko, ponieważ w trakcie choroby i jeszcze kilka dni po jej zakończeniu nadal możemy zarażać.

Jest to choroba krótka, ale bardzo męcząca w momencie dostania się wirusa do organizmu, w naszym układzie pokarmowym one namnażają się, uszkadzając śluzówkę. Choroba trwa od 3 – 5 dni i towarzyszy jej gorączka, wymioty, biegunka, takie dolegliwości mogą się powtarzać nawet kilkanaście razy na dobę.

Mimo że przebycie grypy żołądkowej chroni nas przed kolejnym zakażeniem, to niestety tylko przed wirusem, którego przebyliśmy. Statystyki pokazują, że najwięcej zachorowań na grypy, występuje od listopada do kwietnia. To czas najlepszy do namnażania się wirusów, niewietrzone pomieszczenia i brak higieny mogą decydować o naszym zdrowiu.

Bardzo ważne jest, aby podczas grypy nie dopuścić do odwodnienia, co przy biegunce czy wymiotach jest dość często spotykane. Wówczas należy uzupełniać płyny i elektrolity. W aptekach jest bardzo duży wybór różnych preparatów wspomagających organizm. Przy biegunce można zastosować węgiel leczniczy lub jakikolwiek inny lek na biegunkę. Z naturalnych sposobów można zjeść banany lub wypić ciepłą wy gazowaną colę choć w smaku jest ohydna 🙂

Natomiast przy wymiotach, ważna jest dieta, można zażyć mleczko zobojętniające.

Jak postępować z małym dzieckiem chorym ma grypę żołądkową?

Należy zwrócić uwagę na zachorowania wśród małych dzieci. Bardzo często są niebezpieczne i mogą skończyć się pobytem w szpitalu. Dzieje się tak, dlatego, że mali pacjenci bardzo szybko się odwadniają. Niekoniecznie przy biegunkach, ale wymioty mogą być naprawdę groźne. I tak jak u dorosłych, tak i u dzieci nie ma konkretnego leku. Należy nawadniać małe organizmy, podać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Najbardziej odpowiednie dla maluszków jest podanie kroplówki, która nawodni organizm i uzupełni elektrolity w sytuacjach ekstremalnych, dlatego warto już od momentu zauważenia pierwszych objawów choroby nawadniać dziecko w każdej możliwej chwili. Brak wody w organizmie dodatkowo osłabia dziecko i jeszcze bardzie utrudnia mu przebycie choroby.

Grypa żołądkowa na wakacjach

Jeżeli wybierasz się na wakacje zwłaszcza do obcych nam klimatycznie krajów warto wyposażyć naszą walizkę w komplet leków, które pomogą w zwalczaniu tej choroby. Jak już zostało napisane organizm uodparnia się na chorobę po jej przebyciu, ale tylko na ten wirus z którym miał styczność, dlatego na wakacjach również jesteśmy narażeni na ta chorobę. Dla dziecka zabierz lekarstwa nawadniające i powstrzymujące biegunkę. Z doświadczenia wiemy, że warto zabrać lekarstwa w płynie dla najmniejszych dzieci. W miejscowościach wypoczynkowych nie zawsze do nich dostęp jest prosty i łatwy. Zadbaj o to, aby twoje wakacje nie stały się koszmarem dla Ciebie i dziecka.

Reasumując, musimy pamiętać, aby nie lekceważyć grypy żołądkowej, warto zasięgnąć porady lekarza. Nie zawsze leczenie na własną rękę przebiegnie pomyślnie w szczególności, gdy chodzi o dzieci.