Na wspólnie spędzone chwile z najbliższymi najlepiej sprawdza się grillowanie. To zjawisko obserwowane każdego roku jak tylko zrobi się pogoda. Miłośnicy grilla montują grille stacjonarne w swoich ogrodach, ale to nie oznacza, że tylko tam mogą grillować. Należy wspomnieć również o takich przenośnych, które umożliwiają spędzanie czasu poza ogrodem.

Zastanowić się należy tylko jaki wybierzemy, ponieważ możemy wyróżnić kilka typów grilla;

Grill na węgiel -najbardziej popularny wśród grilli, którego można kupić za niewielką kwotę. Dodatkowo produkowane są z grubej blachy a farba, którą są pomalowane, jest ognioodporna. Ruszt nie może być wykonany inaczej jak ze stali nierdzewnej. W sprzedaży spotykamy grille żeliwne, praktycznie niezniszczalne. Warto się przyjrzeć tym z pokrywą, które skracają czas pieczenia i nie wysuszają potraw. Atutem jest, że węgiel nie zapala się otwartym ogniem, a jedynie żarzy, co powoduje wspaniały smak potraw. Większość grilli węglowych posiada popielnik, to bardzo przydatne podczas długiego grillowania. Możemy w każdej chwili go czyścić i utrzymać odpowiednią temperaturę pieczenia.

Grill gazowy -ma coraz więcej zwolenników, potrawy przygotowywane na nich, nie różnią się smakiem od tych, które przygotowywaliśmy na grillu węglowym. Ich atutem jest to, że nie trzeba się martwić o rozpalanie ognia, utrzymania temperatury i co najważniejsze nie ma kłopotu z przypalaniem. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, to napełnienie butli gazem. Grille gazowe są dość ciężkie, swoim wyglądem przypominają szafkę na kółkach. Są dość skomplikowane w swojej budowie, dlatego też są droższe. Posiada blat, kurki do regulacji płomienia, palenisko i ruszt. Na czas pieczenia przykrywa się go pokrywą w celu uniknięcia zagaszenia ognia. Jest łatwy w czyszczeniu, nie ma popiołu i niedopalonych węgli.

Grill elektryczny -gabarytowo jest mniejszy niż grill gazowy, jego czyszczenie również jest mało wymagające, wystarczy umyć ruszt. Jego budowa jest podobna do pozostałych, posiada nóżki, stolik i półki pod rusztami. Aby zadziałał, wystarczy podłączyć go do zasilania i można rozpocząć grillowanie potraw. Trzeba tylko zachować ostrożność z podłączaniem grilla do przedłużaczy, aby ich gniazda były odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i deszczem.

 

Grillować możemy tradycyjnie kiełbaski, ryby, steki, boczki czy warzywa. Na jakim urządzeniu to przyrządzimy, zależy tylko od nas i naszych upodobań, może też kieszeni. Wybór i decyzję pozostawiamy Wam choć my najbardziej lubimy potrawy z grilla węglowego, ale wiadomo te podobną są najmniej zdrowe.

Zapisz