Większość z nas myśli, że opieka nad trawnikiem zaczyna się i kończy na jego skoszeniu. Niestety to błędne wyobrażenie. Jak każda roślina tak i trawnik wymaga zadbania. To, jaki uzyskamy efekt, zależy tylko od nas.
Marzeniem, każdego ogrodnika jest piękny zielony trawnik dywanowy i to marzenie da się spełnić.

Należy regularnie podlewać murawę, nawozić ją i kosić. Szczególną uwagę trzeba poświęcić nawadnianiu, gdyż nawet niewielka susz może spowodować żółcenie trawy. Nie oznacza to, że trawnik uschnął, jego korzenie są na tyle wytrwałe, że nawet przy niewielkim deszczu  zaraz się zazieleni. Częstotliwość nawadniania zależy od potrzeby trawnika, gdy jest to młody, świeżo zasiany trawnik należy podlewać go dwa lub trzy razy dziennie, zaś zakorzeniony już wystarczy dwa razy w tygodniu.


Dobrze będzie wyposażyć się w zraszacz do trawy, który wyręczy nas od podlewania i tym samym zaoszczędzimy czas. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek, wówczas parowanie ziemi jest minimalne. 


Kolejnym etapem jest koszenie, koło tego tematu nie można przejść obojętnie. Ważne jest, jak często się kosi trawę i na jaką długość. Świeże trawniki powinno się kosić raz lub dwa razy w tygodniu i np. 10 cm trawnik skraca się na 1/3 długości. Wszystko zależy od tego, jak często trawnik będzie użytkowany i na jak duże zadeptanie będzie narażony. Zabieg koszenia należy przeprowadzać w dzień suchy, ale nie upalny, aby nie narażać murawy na upalenie. 


Czym nawozić trawnik?

Jakość naszego trawnika można wspomóc nawozem i np. azot-pobudza trawę do porostu; fosfor wpływa na rozwój korzeni i został jeszcze potas, który reguluje gospodarkę wodną trawnika. Można również użyć skoszoną trawę, jako nawóz naturalny rozrzucając ją po całości. Warto pamiętać, aby kosiarka, której będziemy używać do koszenia, miała ostre noże, wówczas nie narazimy trawy na niepotrzebne uszkodzenia. 


Reasumując, prawidłową pielęgnacją trawnika możemy spełnić nasze marzenia o pięknym trawniku. W naszym przypadku należy pamiętać, aby zawsze było wilgotno, odpowiednio nawożone i właściwie skoszone a trawnik odwdzięczy się piękną i bujną zielenią.

Zapisz

Zapisz

Zapisz