Coraz więcej osób opala się bezmyślnie. Nieodpowiedzialne opalanie może skutkować udarami i chorobami związanymi z nadmiernymi promieniami UV. Jak bezpiecznie się opalać? To pytanie zadaje sobie wiele ludzi na całym świecie. Niemniej jednak nie należy zapominać o ochronie naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym, które jest bardzo szkodliwe. 

Wyróżniamy promieniowanie:
– Promieniowanie UVA- ultrafioletowe, długotrwałe i niebezpieczne. Przenika do głębi skóry i tym samym niszczy jej kolagenową warstwę co, może prowadzić do zachorowania na nowotwór. Powoduje intensywną i długotrwałą opaleniznę.
– Promieniowanie UVB- średniofioletowe i jak sama nazwa wskazuje, średnio przenika do warstw skóry, ponieważ promieniowanie wychwytywane jest przez warstwę rogową skóry. Dzięki tym promieniowaniu w organizmie wytwarza się witamina D3. Powoduje najpierw rumień, który po czasie przechodzi w opaleniznę.
– Promieniowanie IR (infra red) – promieniowanie podczerwone, które może prowadzić do przegrzania organizmu, udaru a nadmierna ilość promieni spowoduje odwodnienie organizmu.

Warto pamiętać o ochronie, jaką zapewnimy skórze podczas opalania. Warto sięgnąć po kremy z filtrem. Ich zadaniem jest pełnić funkcję ochronną, więc nie żałujmy kremu skórze, który uchroni nas przed poparzeniem słonecznym i nada skórze długotrwałą opaleniźnie. Należy sprawdzić, czy krem nie zawiera kwasu retinowego, jeżeli tak należy go odstawić, gdyż działanie promieni słonecznych może w efekcie powodować przebarwienia. Taka sama sytuacja może wynikać z zażywania pigułek antykoncepcyjnych, więc aby nie narażać się na przebarwienia skóry, dobrze będzie opalać się z umiarem.


Nie należy zapomnieć o nawilżaniu skóry po opalaniu i gdy opalamy się  nad morzem, warto jest wziąć prysznic, aby spłukać sól ze skóry po powrocie do domu. Dobrze jest nawilżyć skórę kremem z mocznikiem i alantoiną, balsam o lekkiej konsystencji złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Niezbędny będzie ekstrakt z aloesu, a także kosmetyki bogate w witaminę A, E I C, które hamują proces starzenia się skóry. Dostępne są również maski regenerujące po opalaniu. Warto sięgnąć po mgiełki w atomizerze, ich zadaniem jest przynieść ulgę rozgrzanej skórze. Pamiętajmy, aby nadmiar wody zebrać chusteczką.

Zapisz