Dlaczego mężczyźni uwielbiają MMA?

Dla wielu kobiet MMA czyli mieszane sztuki walki to brutalne mordobicie. Zatem dlaczego mężczyźni tak bardzo uwielbiają oglądać przemoc i dlaczego właśnie MMA zdobywa męskie (nie tylko) serca? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na to trudne pytanie.

Co to jest w końcu to MMA?

Idea MMA narodziła się w czasach kiedy wszystko w sportach walki wydawało się być już powiedziane. Sporty olimpijskie takie jak judo czy karate miały swojej miejsce w historii a prym pod względem popularności i zwrotu środków marketingowych wiódł zawodowy boks. Pięściarze takiej klasy jak Mike Tyson czy Evander Holyfield czy nasi Dariusz Michalczewski lub Andrzej Gołota otrzymywali ogromne gaże liczone niejednokrotnie w dziesiątkach milionów dolarów. Wszystko było ustalone i powoli zaczynało być….nudne dla przeciętnego widza sportów walki. Od lat wszystkich ciekawiło która ze sztuk walki jest najskuteczniejsza. Czy będzie to kung-fu, może teakwondo a może brazylijskie ju-jitsu? Wiele filmów fabularnych zwłaszcza produkcji azjatyckiej opierało scenariusze filmów akcji na scenach konfrontacji różnych stylów walki. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Żadna z tych sztuk walki nie jest najlepsza, każda z nich ma lepsze i gorsze aspekty. Stąd narodziła się idea konfrontacji różnych sztuk walki ze sobą. Wypracowano ogólne zasady na których miały się toczyć walki i każdy z mistrzów danej sztuki walki w ramach ogólnych zasad mógł wykazać swoją wyższość nad przeciwnikiem. Szybko okazało się, że chcąc być najlepszym w MMA należy trenować wszystkie sporty walki po trochu.

Kim są zawodnicy MMA ?

Na początku MMA zawodników dzielono na dwie grupy: parterowcy i uderzacze. Ci pierwszy specjalizowali się w sportach chwytanych, dźwigniach i duszeniach, ci drudzy za wszelką cenę chcieli pokonać przeciwników poprzez nokaut, gdyż ich źródłowym stylem były sporty właśnie uderzane takie jak teakwondoo, boks lub np. Karate. Wraz z rozwojem MMA zawodnicy stawali się coraz bardziej uniwersalni czerpiąć co najlepsze ze wszystkich sztuk walki i łącząc je w całość. Najlepiej obrazują tą idee słowa gwiazdy europejskiego MMA Mameda Khalidowa, który w jednym z wywiadów stwierdził zapytany o swój styl źródłowy „Moim stylem źródłowym jest MMA ćwiczę i doskonalę się w każdej płaszczyźnie tej sztuki walki”. Dzisiaj typowy zawodnik MMA ma określone plany treningowe gdzie oprócz oczywistych ćwiczeń areobowych, na siłę i wytrzymałość w skład treningu wchodzą sesje zapaśnicze, brazylijskiego jiu-jitsu, boks, kickboxing, judo a nawet zajęcia akrobatyczne. Chcąc zaistnieć w MMA i chcąc przetrwać mordercze treningi zawodnik MMA musi również się świetnie odżywiać, dlatego większość z nim już kilka miesięcy przed startem w zawodach decyduje się na restrykcyjne diety wspomagające wysiłek fizyczny i przygotowani do walki. Bycie zawodnikiem MMA to pasmo wyrzeczeń i ciężkiej pracy, ale pokusa bycia na szczycie jest równie duża. Dzięki coraz większej popularności oraz środkom finansowym napływającym do MMA, federacji mogą pozwolić sobie na proponowanie kontraktów również zawodnikom sportów olimpijskich, pięściarzom i innym. Prekursorem walk MMA w Polsce przecież był złoty medalista olimpijski w Judo Paweł Nastula a w jego ślady idzie Janikowski. Przykładem zza oceanu może być np. Ronda Rousey, która również święciła sukcesy jako zawodniczka judo. W obecnej chwili najlepsi zawodnicy MMA na świecie i w Polsce to postacie sportu, celebryci, osoby rozpoznawalne oraz osoby o ogromnym potencjale marketingowym. Coraz większa ilość zawodników uświadamia sobie, iż coraz większe pieniądze leżą poza oktagonem i warto się po nie schylić prezentując np. swoją osobę w mediach społecznościowych etc. Najlepsi zawodnicy MMA na świecie mogą liczyć na gaże liczone w dziesiątkach milionów dolarów.

Dlaczego mężczyźni uwielbiają MMA?

Powodów jest wiele, ale mężczyźni od zawsze uwielbiali rywalizację i oglądanie rywalizacji. To atawizm w czystej postaci, gdzie na co dzień mężczyźni zamknięci w biurach i swoich garniturach od czasu do czasu poszukują miejsca i sytuacji w których mogą dać upust swoim pierwotnym instynktom. MMA idealnie wpisuje się w te pragnienia. Jest rywalizacja, sport, oraz „mordobicie” dla mniej wtajemniczonych. MMA skupia na sobie uwagę szerokiej rzeczy widzów z kilku powodów. Dla mniej zainteresowanych ta dyscypliną walki w klatce będą jedynie bijatyką uliczną, którą chcą właśnie obejrzeć. Dla innych, tych, którzy mają pojęcie o sztukach walki, zawody MMA to idealne miejsce gdzie można podejrzeć różne techniki oraz podziwiać umiejętności zawodników, którzy w umiejętnych sposób łączą je w całość. Ponadto zwodnicy MMA to współcześni odpowiednicy starożytnych gladiatorów, którzy w bardziej cywilizowanych warunkach co prawda nie walczą o życie, lecz o setki tysięcy złotych i honor oraz uznanie. W pewnym sensie popularny zawodnik MMA jest ucieleśnieniem mężczyzny, którym pewnie chciałby być również twój facet.

Zatem jeżeli Twój mężczyzna kolejny raz chce zawładnąć telewizorem to powinnaś mu na to pozwolić! Dlaczego? Chwila relaksu należy się każdemu a Twój mężczyzna na pewno doceni Twoje starania i wyrozumiałość dla jego zainteresowań! 🙂

zdjęcie: www.kswmma.com/

Zapisz

Zapisz