Jaki kosmetyk wybrać do mycia spośród dziesiątek produktów na sklepowych półkach? Nie raz trudno zdecydować, ale pomożemy.

Najczęściej wybiera się w dalszym ciągu tradycyjne mydło. Mydło usuwa rewelacyjnie zabrudzenia, ale nie jest zawsze przyjazne dla skóry. Jakie powinny mieć właściwości te dobre preparaty? Powinny nie wysuszać i nie otłuszczać skóry ani działać drażniąco. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Klasyczna kotka – mieszanka soli sodowych lub potasowych kwasów tłuszczowych i dodatków zapachowych i konserwujących. Ich wadą jest, że nadają zasadowy odczyn, w którym skóra szybciej wysycha. Jednak nie przeszkadza to zdrowemu ciału, które szybko samo wróci do normy. Gorzej, gdy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Wtedy mydło rozpuszcza związki tłuszczowe wchodzące w skład i tak już osłabionej bariery ochronnej. Tym sposobem zostaje ona otwarta na szkodliwe działanie czynników podrażniających skórę. Dlatego osoby mające suchą skórę powinny unikać zwykłych mydeł. Trochę mniej mogą szkodzić mydła glicerynowe. Ich odczyn jest trochę mniej zasadowy, niż zwykły, a dzięki dodatkowi gliceryny mają właściwości nawilżające. Idealne są do każdej cery, oprócz tłustej.

Mydło bez mydła – są to wszystkie kostki myjące, czyli preparaty produkowane ze składników syntetycznych. Maja one odczyn obojętny lub nawet lekko kwaśny. Nie zmieniają więc pH skóry. Poza tym do Synderów dodaje się składniki nawilżające, oleje roślinne i kremy. Można ich używać w takiej postaci do każdej skóry.

Preparaty w płynie – wbrew pozorom zawierają te same składniki co zwykłe mydła. Dokładnie tak samo wysuszają skórę, niszcząc jej ochronną barierę. Będzie inaczej jeżeli w ich składzie znajdzie się gliceryna, substancje tłuszczowe i proteiny. Wtedy mydła są lepsze i warto je stosować nawet do suchej skóry.

Każdy wybierze coś innego, ale warto także pomyśleć o własnym kremie domowym typu peelingu. Taki uniwersalny produkt będzie idealny do każdej skóry. Nawilża, odżywia, złuszcza i do tego ma aksamitną konsystencję musu. Jak go wykonać w domu?

Składniki:

– 3 szklanki oleju kokosowego

– 1 łyżka kardamonu

– 1 laska wanilii

Przygotowanie:

  1. W wysokiej misce ubijaj na gładką masę olej kokosowy z cukrem.
  2. Dodaj kardamon
  3. Potem dodaj ziarenka z jednej wanilii i wymieszaj.
  4. Gotowe. Najlepiej zużyj go do 3 tygodni.