Pewnie nie jeden raz zastanawiałaś się nad formą antykoncepcji. Jaka dla Ciebie będzie najlepsza? Sprawdź możliwe opcje i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla Siebie!

Do jakiej grupy osób należysz:

– młoda dziewczyna, nastolatka – mając paręnaście lat i naturę skoczka z kwiatka na kwiatek pomyśl o antykoncepcji poprzez prezerwatywę i dodatkowo środki chemiczne tzw. plemnikobójcze. Ta metoda akurat jest dostępna dla każdego. Gdy jednak występuje u Ciebie trądzik, obfite miesiączki, tłusta cera to wybierz się do lekarza i podpowiedź, czy by Ci nie przepisał tabletek antykoncepcyjnych. Wystarczy tutaj tabletka jednoskładnikowa, która niską ilość hormonów. Dodatkowo nie mając stałego partnera ,warto używać prezerwatyw, aby uniknąć chorób przenoszonych płciowo.

– kobieta współżyjąca od czasu do czasu- uprawianie seksu 1-2 razy w miesiącu, a branie jakichś hormonów jest mało opłacalne. Najlepiej obserwować swój cykl i stosować prezerwatywę. Jeżeli coś się wydarzy nie pożądanego, wtedy polecam tabletkę awaryjną.

– młoda kobieta, planująca dzieci za długi czas- najlepiej sprawdza się w tej wersji tabletki antykoncepcyjne, spirala na 3 – 5 lat lub plastry antykoncepcyjne. Pamiętaj jednak, że ta metoda nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

– kobieta mająca stałego partnera- jeżeli masz stałego partnera, pomyśl o antykoncepcji hormonalnej, jakiej kol wiek, aby była wygodna dla Ciebie i partnera. Do wyboru jest sporo ciekawych metod, na pewno coś znajdziecie dla Siebie.

– kobieta planująca rodzinę – najlepiej sprawdza się tutaj obserwacja ciała, brak antykoncepcji. Metoda kalendarzykowa, termiczny czy objawowa.

– kobieta po porodzie- nie wierz w mity, że karmienie piersią zabezpiecza przed ciążą. Stosuj przynajmniej środki plemnikobójcze lub prezerwatywy. Teraz masz możliwość jeszcze zastrzyku antykoncepcyjnego lub tabletki specjalnej dla Kobiet karmiących.

– kobieta dojrzała w wieku 40 lat- warto tutaj pomyśleć o wkładce wewnątrzmacicznej, która sprawdza się idealnie też w problemach przekwitania. Warto jednak przy niestałych partnerach pamiętać o prezerwatywie, dzięki czemu unikniesz, chorób przenoszonych płciowo.

– kobieta wstydliwa – sprawdzą się tutaj tabletki antykoncepcyjne, lub spirala. Te opcje są nie widoczne, a więc nikt nie będzie wiedział, że zabezpieczasz się.

– kobieta mająca problemy z częstymi infekcjami intymnymi – prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe lub prezerwatywa.

– kobieta zapominalska- wszystko tylko nie tabletki! Najlepsze wkładki kilkuletnie, ostatnio modne implanty lub plastry raz w tygodniu.

– kobieta z obfitymi i bolesnymi miesiączkami lub nieregularnymi – tutaj najlepiej sprawdzi się wizyta u lekarza i przepisanie stosownych tabletek antykoncepcyjnych.

– kobieta paląca papierosy – sprawdzi się prezerwatywa, tabletki hormonalne dostosowane do osoby palącej lub środki chemiczne.

Grup kobiet można ułożyć wiele, te są najczęściej stosowane. Na pewno do którejś z nich się zaliczasz i znajdziesz dla Siebie odpowiednią metodę antykoncepcji. Jak nie umiesz się zdecydować, to wybierz się do lekarza, który na pewno doradzi Ci jakąś fajną metodę.