W okresie dojrzewania powinniśmy zjadać zawsze zdrowe i urozmaicone posiłki. Jest to okres wzrostu, rozwoju, dużego skupienia na nauce, egzaminach. Jeśli występują u Ciebie jakieś niedobory jakichś składników pokarmowych, możesz dodatkowo przyjmować preparaty uzupełniające. Jednak najpierw warto poradzić się o dokładny skład swojego lekarza.

Produktami uzupełniającymi mogą być:

– preparaty multiwitaminowo-mineralne.

– zielone super pokarmy typu: spirulina lub źdźbła pszenicy.

– kwasy tłuszczowe omega-3 – olej rybi lub olej lniany.

– żelazo (szczególnie jeśli masz obfite miesiączki lub jesteś wegetarianką). Takie żelazo możesz kupić w płynie, uzyskane z roślin i niepowodujące zaparć.

– cynk, który jest ważnym składnikiem w procesie rośnięcia. Najlepiej jego brak można zauważyć na paznokciach. Jeżeli masz na paznokciach białe plamki, to brakuje ci cynku. Odpowiedni tego typu preparat kupisz w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece. Wystarczy go spożywać przez krótki czas.

– jeśli jesteś wegetarianką, warto przyjmować witaminę B12.

– dobry preparat wzmacniający kości.

Większość takich składników możesz kupić też w złożonym suplemencie, ale warto je brać oddzielnie tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nie trzeba brać wszystkiego na raz. Można jeden miesiąc jeden brać składnik, a w drugim miesiącu drugi. Są to jednak tabletki, a więc nie obciążajmy zbytnio wątroby.

Zapisz