Końcówka roku to podsumowanie starych postanowień, a także ustalenie nowych na Nowy Rok. Wielu z nas ze zmianą daty, chciałoby zmienić coś w swoim życiu. Jednak w tych postanowieniach ciężko nie raz wytrwać. Dlaczego? Co utrudnia nam ten sukces?

Zmiana wymaga od nas swego zaangażowania, poprzez uczucia, myśli i spoglądanie na świat. Nie często zmieniamy coś w życiu, ponieważ nie jest to łatwe. Samoświadomość jest tym czynnikiem, który pomaga nam skupić uwagę na sobie i porównać nasze zachowanie z normami zewnętrznymi.

Badania przeprowadzone na grupie osób wykazały jednak, że najczęściej myślimy o pracy i mało istotnych rzeczach, niż o sobie. Myślenie o nas samych sprawia, że dostrzegamy w ten sposób różnice pomiędzy wartościami naszymi a tym, co się dzieje w rzeczywistości. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Nie wszystko jednak sprawia, że zmieniamy swoje postępowania. Niektóre mają na celu jedynie zmniejszyć poczucie dyskomfortu moralnego. Dlatego ciężko nam jest się zmienić i utrzymać postanowienia do końca.

Pod koniec roku, przychodzi czas na rozrachunek i wtedy nam głupio, że nic nie zmieniliśmy w swoim życiu. Pojawia się wtedy silne postanowienie- zrobię to w tym nadchodzącym roku! Często jednak różnie to bywa. Postanowienie musi mieć swój cel, drogę do dążenia, aby się udało w nim wytrwać i osiągnąć swój wymarzony cel.

Kilka porad jak wytrwać w postanowieniu noworocznym:

– postanowienie musi być możliwe do zrealizowania

– musisz wiedzieć, co zrobić, aby je zrealizować

– zapisz plan działania, który będzie przypominał o twoich celach

– miej osobę wspierającą w postanowieniu, gdy pojawią się kryzysowe chwile zwątpienia

– chęć zmiany musi wypływać z głębi was, nie pod naciskiem innych

Zapisz