Olejek lawendowy w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Wiele osób, go stosuje zewnętrznie i wewnętrznie. Dla urody i zdrowia sprawdza się tak samo dobrze! Warto skorzystać z jego cennych właściwości.

Lawenda pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Lawendę dziś się uprawia przede wszystkim w Prowansji. Rośnie tam ona na polach oraz stokach gór, rozsiewając w czasie kwitnienia intensywny zapach. Najlepsze olejki lawendowe uzyskuje się z roślin rosnących na wysokości od 700 do 1400 m n.p.m. Olejek lawendowy ma wiele zastosowań. Wyizolowano z niego ponad 200 składników, które zwalczają grzyby, wirusy i inne chorobotwórcze mikroorganizmy. Olej jest ceniony w kosmetyce i zdrowiu.

Działanie lecznicze: aktywne składniki olejku lawendowego to linalol, barneol, cyneol i kumaryna. Mają one działanie silnie odkażające i bakteriobójcze. Sprawdzają się szczególnie przy dolegliwościach związanych z bólem i stanami zapalnymi. Olejek lawendowy przenosi też szybką ulgę przy kłopotach z trawieniem i przy podrażnieniach skóry. Równie skutecznie działa stosowany wewnętrznie, jak zewnętrznie.

Sprawdza się dobrze:

– do pielęgnacji i na dobre samopoczucie: codzienne nacieranie piersi rozcieńczonym olejkiem lawendowym napina skórę i wzmacnia tkankę łączną piersi.

– przy wypryskach: woda lawendowa poprawia ukrwienie skóry, zapobiegając zatykaniu się porów i stanom zapalnym gruczołów łojowych. Wystarczy do 1 litra wody mineralnej dodać 3 krople olejku lawendowego i codziennie przemywać nim twarz.

– na bezsenność: olejek lawendowy wpływa kojąco na układ nerwowy i pomaga w zaśnięciu przy zaburzeniach snu wynikających z lęku i stresu. Wystarczy napar lawendowy w garnuszku wstawić w sypialni.

– przy oparzeniach I stopnia: oparzone miejsca trzymaj najpierw 10 minut pod strumieniem bieżącej zimnej wody. Potem na nieś na ranę 1-2 krople czystego olejku lawendowego. Zmniejszy to bóle i pęcherze powstające.

– przy oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniu: idealnie nadaje się do oczyszczania powietrza w domu. Jego świeży zapach korzystnie wpływa również na samopoczucie. Bardzo dobrze łączy się go z zapachami cytrusowymi.

Zastosowanie zewnętrzne:

– przy zapaleniach ucha środkowego. Nasącz wacik oliwą, pokrop 5 kroplami olejku lawendowego i włóż do chorego ucha. Działa przeciwzapalnie i koi ból.

– dolegliwościach żołądka i jelit. Wystarczy wcierać mieszankę przez 1o minut w okolicach brzucha. Wystarczy mieszanka: 10 kropli olejku rumiankowego, 30 kropli lawendowego wymieszać dokładnie z 100 ml wyciskanej na zimno oliwy.

Zastosowanie wewnętrzne:

– na lepsze trawienie: 2-3 krople olejku lawendowego wymieszaj z 1 łyżeczką miodu i rozpuść w herbacie lub ciepłej wodzie. Wypijaj raz dziennie przed jedzeniem. Olejek lawendowy pobudza pracę jelita i zwiększa wydzielanie soków trawiennych.

– przy bólach brzucha i kolkach. Taką samą mieszankę co wyżej, można pić 2 razy dziennie między posiłkami. Olejek ma właściwości rozkurczające.