Herbata w kilku odsłonach – jaką herbatę wybrać?

Nie wiesz jaką herbatę wybrać? Zapraszamy do lektury

Jaką herbatę pijecie? Czarna, czerwona, biała, a może zielona? Ten napar skrywa wiele sekretów, o których wielu z nas nic nie wie. Możemy zadawać sobie różne pytania z nią związaną np. Jaką pić powinno się? Jak ją parzyć? Jakie ma właściwości dla zdrowia? Itp. Pytań jest mnóstwo!

Statystki mówią, że Polak wypija minimum dwie szklanki herbaty dziennie, dzięki czemu jesteśmy w czołówce rankingu w konsumpcji tego napoju. Warto pamiętać, że herbata pobudza i podobnie jak kawa zawiera kofeinę. Stosować warto ją z rozsądkiem i cieszyć zdrowotnymi właściwościami.

Herbata jest stworzona przede wszystkim z liści krzewu herbacianego- chińskiej kamelii, rośliny uprawianej głównie w Chinach i Japonii oraz kilkunastu innych krajach. Liście herbaciane zbierane wraz z kwiatami lub gałązkami przechodzą różne etapy przetwórcze, aby powstała pyszna i aromatyczna herbata.

Rodzaje herbat:

Czarna: tworzy się ją w wyniku czterech procesów. Świeżo zebrane liście więdną w naturalnych warunkach lub w suszarniach do tego przystosowanych. Następnie liście są skręcane, poddane fermentacji i suszeniu.

Zielona: tworzy się ją podobnie jak czarną, ale bez fermentacji. Od razu po zerwaniu liści przeprowadza się suszenie. W ten sposób stwierdzono, że herbata zielona jest zdrowsza od czarnej i delikatniejsza w smaku.

Biała: tworzenie tej herbaty pochłania bardzo dużo czasu i pracy. Powstaje z młodych herbacianych pączków, które jeszcze nie są rozwinięte. Zalążki listków więdną i poddawane są suszeniu. Jest to jednak najdroższa herbata.

Czerwona: tworzenie jej jest podobne jak czarnej i zielonej. Zebrane liście są poddawane fermentacji, ale tylko do chwili, gdy liście staną się na brzegach czerwone, a pozostała część zielona. Pomija się jednak proces skręcania.

Ziołowa, owocowa, oczyszczająca, a nawet typu fit: te herbaty są podobnie tworzone, półki w sklepach uginają się od ich rodzaju. Co roku można kupić różne smaki, z różnych wyrobów herbacianych.

Jak przechowywać herbatę?

Herbatę najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach i trzymać z dala od ciepła, światła i wilgoci, a aromat herbaty będzie towarzyszył przez długi czas.

Dla zdrowia porady:

– czarną herbatę zalewaj zawsze wodą o temperaturze 95 stopni C.

– nigdy nie dodawaj cytryny ani miodu do bardzo gorącej herbaty, gdy niszczy wówczas zawartą w cytrynie witaminę C i cenne wartości zdrowotne miodu.

– po 5 minutach naparu z czarnej herbaty oczyść fusy w postaci liści, dzięki czemu po dodaniu soku czy cytryny nie wytrąci się szkodliwy dla zdrowia cytrynian glinu.

Herbata – źródło dobrego samopoczucia

Trudno nie wypić filiżankę lub dwie dobrej herbaty. Zwłaszcza podczas choroby, gdzie pita w rozsądnej ilości działa na nas zdrowotnie!

  1. Czarna herbata ułatwia trawienie, pobudza i dodaje energii. Duża zawartość teaflawiny korzystnie wpływa na pracę mózgu i obniża cholesterol. Picie jej chroni także przed zawałem serca.
  2. Zielona herbata wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu szybciej chudniemy. Picie zielonej herbaty wspomaga walkę z nowotworami i chorobami serca.
  3. Biała herbata zawiera dużo witaminy c, dzięki czemu uspokaja i utrzymuje odporność. Zawiera ona dużo związków antyoksydacyjnych i antymutagennych. A zawarte w niej polifenole chronią organizm przed szkodliwymi rodnikami i zapobiegają starzeniu się skóry.
  4. Czerwona Herbata wspiera pamięć i koncentrację, a także obniża cholesterol we krwi. Zawiera wapń i fluor, co pomaga wzmocnić kości i chronić zęby przed próchnicą.

Na naszym rynku mamy wiele herbat o różnym działaniu w różnych cenach. Warto od czasu do czasu kupić coś dobrego i pomocnego w naszym funkcjonowaniu i zdrowiu. Każdy dla Siebie znajdzie na pewno coś pysznego i opłacalnego.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze

  • Katarzyna

    ja regularnie pijam morwę białą od [reklama] ze wazględu na korzysci z tym związane 🙂 Morwa biała pomaga przy odchudzaniu i dobrze wpływa na metabolizm i własciwy poziom glukozy. Ma ciekawy smak, przynajmniej dla mnie – osoby pijącej głównie czarne i czerwone herbaty, jest to nowość i ciesze się, że trafiłam na nią z polecenia. Warto czasem zaryzykować i kupić zupełnie nowy smak,tym bardziej, ze ma właściwości zdrowotne 🙂

    OdpowiedzKatarzyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł

Naprawdę warto dbać o obuwie? Odpowiadamy!

Następny artykuł

Kilka praktycznych porad w kuchni