Błonnik pokarmowy w diecie

Błonnik pokarmowy pomaga w odchudzaniu, ale też ogranicza ryzyko powstawaniu wielu chorób. Wielu ekspertów radzi, aby zjadać go około od 20 do 40 gram dziennie.

Zalety błonnika:

– usuwa toksyny z organizmu

– jest źródłem silnych antyoksydantów

– przedłuża odczuwanie sytości w organizmie

– ułatwia opróżnianie, a więc chroni nas przed hemoroidami i zaparciami

– chroni przed chorobami serca

– zmniejsza ryzyko występowania kamieni w organizmie

Błonnik występuje w postaci rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej.

Błonnik rozpuszczalny znajdziesz w ogórkach, jagodach, orzechach i fasoli. Z kontaktem z wodą tworzy on żel, który daje długotrwałe uczucie sytości. Pysznym błonnikiem jest również albedo, czy skórka biała z cytrusów. Stanowi on duże źródło antyoksydantów.

Błonnik nierozpuszczalny znajdziesz w warzywach o zielonych liściach, zielonym groszku, marchewce czy selerze. Jest to element błonnika nietrawiony przez układ pokarmowy. Znajdziesz ten błonnik też w migdałach, kalafiorze, cebuli, słodkich ziemniakach, brokułach, brukselce lub nasionach lnu czy konopi.

Kiedy nie powinniśmy przyjmować błonnika?

Niestety czasem zwiększona ilość błonnika w diecie może powodować wzdęcia i bóle brzucha. Można tego uniknąć poprzez przyjmowanie go w naturalnych produktach jak owoce czy warzywa, a unikać kupnego czystego błonnika. Jeżeli chcesz zwiększyć ilość błonnika- rób to z głową. Zacznij od niewielkiej ilości, popijając dużą ilością wody.

Pamiętaj, że błonnika nie wolno przyjmować z lekami. Duża ilość błonnika prowadzi do pogorszenia się wchłaniania witamin i minerałów.

Zapisz