Ruch nawet w pracy to samo zdrowie.

Z doświadczenia wiem, że pomiędzy codziennymi czynnościami ciężko jest wpleść aktywność fizyczną, zwłaszcza jeszcze po pracy, gdy jesteśmy zmęczeni. Ruch to podstawowy element zdrowego trybu życia. Wpływa idealnie na nasze ciało i umysł. Dodatkowo redukuje stres, wyzwala hormony szczęścia i poprawia samopoczucie. Taka aktywność ruchowa nie musi być ciężkim treningiem, lecz przyjemnością.

Według WHO aktywność fizyczna to dowolna forma ruchu. Tak naprawdę od Ciebie zależy jaką aktywność wybierzesz. Osoby zdrowe w wieku 18 a 64 rokiem życia powinny w swój tygodniowy plan zajęć włączyć przynajmniej 150 minut ćwiczeń o średnim natężeniu oraz 75 minut aktywności intensywnej.

Do aktywności średniego natężenia zaliczamy jazdę na rowerze, szybki spacer, dlatego dobrym sposobem na taką rutynę może być rezygnacja z samochodu czy miejskich środków transportu. Można zamienić na wędrówkę pieszą lub podjechać rowerem. W budynkach wybieraj zawsze schody, a nie windę. Po pracy, zamiast leżeć na kanapie, wybierz aktywniejszą formę spędzania czasu np. lekcje tańca, fitness czy nordic walking modny w każdym sezonie. Dodatkowo dwa razy w tygodniu wykonaj trening bardziej angażujący mięśnie ciała. Świetny rozwiązaniem są dostępne na rynku aplikacje na smartfony, gdzie za niewielka opłatą wprowadzając swoje parametry i cele możesz otrzymać gotowe plany treningowe dostosowane do twoich potrzeb.

Aktywność w pracy.

Wydaje się to niemożliwe, jednak nawet pracując przed biurkiem, można przypominać mięśniom, do czego służą. Nawet drobna aktywność fizyczna, dodaje pozytywnej energii i sił na podjęcie kolejnych wyzwań

Jak w łatwy sposób zwiększyć ilość ruchu w godzinach pracy?

Na samym początku nie będzie łatwo, ale warto próbować. O to kilka wskazówek:

– ustaw alarm, który co godzinę będzie przypominał o konieczności rozprostowanie nóg.

– do regeneracji nie trzeba wiele, wystarczy wziąć głęboki oddech i przejść się po korytarzu, na pewno pobudzi to do koncentracji.

– w czasie przerwy obiadowej, warto wyjść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem.

– zamiast korzystać z komunikatorów w pracy, przejdź do pomieszczenia obok i omów sprawę z koleżanką.

  • rozmowy telefoniczne warto przeprowadzać, spacerując.

Gimnastyka biurowa.

Dla osób, które czują niedosyt ćwiczeń po kilku wskazówkach powyżej, mogą wykonać kilka innych ćwiczeń. Wykonanie takiego całego zestawu ćwiczeń nie zajmie więcej niż 5 minut, a na pewno poprawi samopoczucie, zapobiegnie bólom kręgosłupa czy głowy.

  1. Ćwiczenia dla rąk – usiądź prosto na krześle. Powoli odchylaj głowę do przodu i do tyłu, potem, nie ruszając ramionami, w prawo i w lewo. Na sam koniec wykonaj krążenia głową w obie strony.

  2. Prostowanie pleców- aby uniknąć bólu pleców, staraj się siedzieć prosto. Co godzinę ćwicz kręgosłup- wyprostuj ręce i poruszaj nimi naprzemiennie do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. Powtórz to 8 razy.

  3. Rozciąganie ramion- najczęściej całe zmęczenie kumuluje się w barkach i ramionach. Pozbycie się bólu i zmęczenia jest łatwe. Wstań, unieś wyprostowane ręce i naprzemiennie wyciągaj je wyżej i wyżej.

  4. Rozciąganie nóg- ćwiczenia na nogi na pewno pomogą w walce z żylakami. Siedząc, załóż prawą nogę na lewą, lewą rękę odchylaj kolano przez około 10 sekund. Z drugą nogą zrób to samo. Następnie ćwicz uda: złącz stopy oraz kolana i dociskaj je do siebie przez kolejne 10 sekund.

  5. Nadgarstki- praca przy komputerze, może powodować bolesne napięcia mięśni, a w dłuższej perspektywie prowadzić do chorób różnego rodzaju. Wyprostuj dłoń i drugą ręką odchylaj palce. Potem po kolei zginaj palce, aż zaciśniesz dłoń.

Takie proste ćwiczenia na pewno pomogą Ci na lepsze samopoczucie i uniknięcie bólów kręgosłupa, ramion czy nadgarstków oraz zapobieżenie problemom z żylakami.